Bisikletli Ölümleri Dursun (BİMER örnek Dilekçesi)

Bisikletli Ölümleri Dursun (BİMER örnek Dilekçesi)

Değerli bisikletseverler,

Bu hafta Denizli ve İzmir’deki iki kazada iki genç bisikletli arkadaşımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden bisiklet sürücüleri 17 ve 19 yaşındaydı. Bisikletli ölümleri devam ediyor ve bu konuda önlem alması gereken kurumların (VALİLİK, BELEDİYE, EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ) yaptığı çalışmalar yetersiz kalıyor. TRAFİKTE BİSİKLET VE YAYA GÜVENLİĞİ’nin artırılması için Başbakanlık İletişim Merkezi’ne gönderilmek üzere aşağıdaki dilekçeyi hazırladık. Bu konuda duyarlı olan her bisiklet sürücüsünden aşağıdaki dilekçeyi (veya kendi hazırladıkları dilekçeleri) BİMER’e göndermelerini rica ediyoruz.

Böylelikle ülke çapında bir şikayet kampanyası başlatıp ilgili kurumların aldıkları önlemleri en üst seviyeye çıkarmalarını istiyoruz.

BİMER dilekçe kampanyasına vereceğiniz destek için şimdiden teşekkürler.

 

Web Adresi www.bimer.gov.tr

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Başbakanlık İletişim Merkezi’ne,

Trafik Kazalarında Ölümlerin durdurulması için ana arterlerde trafik güvenliği önlemlerinin artırılmasını ve trafik kontrollerinin sıklaştırılmasını istiyorum.

24 Mayıs 2018 akşamı İzmir’in Narlıdere ilçesinde bir otomobil kontrolden çıkarak önce iki bisiklet sürücüsüne daha sonrada yol kenarındaki ağaca çarptı. Kaza sonucu, hurdaya dönen otomobilin içerisindeki 19 yaşındaki sürücü olay yerinde, 17 yaşındaki bisiklet sürücüsü de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Araç sürücüsü aşırı hız sebebiyle araç hakimiyetini kaybetti ve yolda seyir halinde ilerleyen bisiklet sürücülerine çarptı.

Narldere ilçesi Mithatpaşa caddesinde 6 ay önce benzer şekilde yaşanan başka bir kazada bisiklet sürücüsü yaralı olarak kurtulmuştu. Bu mevkide defalarca benzer kazalar meydana gelmiş, yaralanmalı ve ölümlü vakalar yaşanmıştır.

TRAFİKTE BİSİKLET ve YAYA GÜVENLİĞİ’nin sağlanması için İzmir Valiliği, İzmir Emniyet Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilgili diğer kurumların TRAFİK GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİ’ni artırmalarını talep ediyorum. Bu kapsamda;

Şehiriçinde hız sınırlarının düşürülmesi

Bisiklet sürücülerinin ulaşım güzergahı ve bisiklet sporcularının antrenman güzergahı olan Narlıdere ilçesi Mithatpaşa Caddesi, Güzelbahçe Sahil şeridinde ve diğer yollarda hız kesme kasisleri yapılması ve araçların yavaş gitmelerinin sağlanması.

Şehir içinde daha çok mobese kamerası konulması, denetimlerin artırılması, ışıklandırma olmayan yerlerin ışıklandırılmasını talep ediyorum.

Gereğini bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla