Bostanlı Sahil Bisiklet Yolu Düzenlenmesi hakkında

Bostanlı Sahil Bisiklet Yolu Düzenlenmesi hakkında

 

Merhabalar,

Bilindiği üzere Bostanlı 2.Etap sahil düzenlenmesi kapsamında Ağustos ayında başlayan çalışmalar nedeniyle sahil kesimindeki bisiklet yolu kullanımı İBB tarafından 450 gün süresince kaldırılmıştır.

Ancak  Bisikletli Ulaşım Komisyonu üyelerimizin yaptığı itiraz neticesinde 20.09.2017 tarih ve 653 No’lu  UKOME kararı ile bu süre boyunca bisiklet geçişinin kesilmemesi hakkını kazanmış bulunmaktayız.

Bu hakkın uygulanması için tarafımızdan  HİM e yapılan 6192962 sayılı şikayetler sonucunda artık belediyenin UKOME  kararını uygulaması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Neticesinde 8.11.2017 tarihinde 797 No’lu UKOME kararı ile Hasan Ali Yücel Bulvarında(sahil yolu) tek şerit olarak geçici bisiklet yolu yapılması kararı verilmiş ve  İBB tarafından 13.11.2017 tarihinde  imalata başlanmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile yapılan görüşmemizde “08.11.2017 tarihinde aşağıdaki UKOME kararının alındığı, bu karar gereği Bostanlı sahil yolunda tek taraflı bisiklet yolu yapılacağı fakat bu yolum 1 metre genişliğinde olabileceği plastik seperatörler çakılarak bu yolun bisikletlilerin kullanımına ayrılabileceği…” belirtilmiştir. Bahsedilen bisiklet yolunun incelenmesinde ayrılan yolun çok dar olması (gidiş geliş olmasına rağmen ancak bir bisikletinin geçebileceği),  separatörlerlerin plastik olması (araçlar üzerinden geçip park edebilir)  ve yol kenarındaki  kanaletler dolayısıyla bisikletli kullanımına uygun değildir.

Ancak uygulamanın  Şehir İçi Yollarda Bisiklet Yolları,Bisiklet İstasyonları ve Bisiklet Park Yerleri Tasarımına ve Yapımına Dair Yönetmelik, (Üçüncü Bölüm,Bisiklet Yolları Tasarım ve Yapım Kuralları-Taşıt yoluna yapılacak bisiklet yolları,Resmi Gazete Tarih: 3 Kasım 2015 SALI Sayı : 29521)’a uygun olmaması nedeniyle BUGEP olarak itirazlarımız devam etmektedir.

Talebimiz geçici bisiklet yolunun yasal unsurlara uygun (2,40 m gidiş- geliş) olması ve separatörlerin demirden yapılmasıdır. Gelişmelerden haberdar edeceğiz.

 

Şehir İçi Yollarda Bisiklet Yolları,Bisiklet İstasyonları ve Bisiklet Park Yerleri

Tasarımına ve Yapımına Dair Yönetmelik,

Üçüncü Bölüm,

Bisiklet Yolları Tasarım ve Yapım Kuralları

Taşıt yoluna yapılacak bisiklet yolları