HİM Örnek Dilekçesi (Narlıdere-Güzelbahçe bisiklet yolu)

HİM Örnek Dilekçesi (Narlıdere-Güzelbahçe bisiklet yolu)

Değerli bisikletseverler,

Bu sabahki gazete haberlerinde Narlıdere-İstihkam Okulu önünde Güzelbahçe-Balçova yönüne seyreden 3 bisikletliye bir otomobilin çarptığını öğrendik. Malesef 17 yaşındaki Eray Köseler vefat etti. Ailesine başsağlığı diliyoruz.

Kaza ile ilgili elde ettiğimiz bilgileri paylaşmak istiyoruz.

1- Kaza anında bisikletliler sağ şeritte ilerliyorlar

2- Kaskları takılı

3- Otomobil, 100 km üzerinde hızla arkadan gelip ilk önce bisikletlilere daha sonra ağaca çarparak duruyor. Çarpma anında araç sürücüsü  (19 yaşında) vefat ediyor. Ağır yaralanan 17 yaşındaki bisiklet sürücüsü maalesef bu sabah vefat etti

4- Kazanın oluşumunda bisikletli sürücülerinin hiçbir kusuru yok.

5- Kaza; aşırı hızdan kaynaklanan bir trafik kazası. Sadece bisiklet kazası değil, o anda orada bulunan herhangi birisi malesef kazaya karışabilirdi. Yaya, bisikletli, motorsikletli bu aracın çarpmasına maruz kalacaktı.

Bu konuda BUGEP Gönüllüleri olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı nezdinde son iki yıldır defalarca talepte bulunduk. Ayrıca İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ile toplantılar yaparak durumu aktardık.

Kazanın olduğu bölgede bisiklet yolu projesi yapıldı. Projelendirme bitti ve Fen İşleri’nde yapılması bekleniyor. Salı günü de Fen İşleri Daire Başkanlığı’na yapılan projelerin hızlandırılması için ziyarette bulunacağız.

Konunun gündemde kalması ve hızlı şekilde çözülmesi için HİM’e yapılan şikayet sayısı çok önemli. Aynı konu hakkında onlarca HİM şikayeti gittiğinde ilgili birimler sorunu çözmek için daha hızlı harekete geçecektir. Bu sebeple tüm gönüllülerden aşağıda HİM şikayetini kendi adına yapmalarını rica ediyoruz.

Fen İşleri daire başkanlığına önümüzdeki hafta salı günü bir ziyaret gerçekleştirerek bisikletli sayısının arttığını ve güvenli bisiklet yolları yapılmasının aciliyeti anlatılacaktır.

Bisikletle kalın…

BUGEP Ulaşım Komisyonu

 

Destek vermek için lütfen aşağıdaki yazıyı isim, soyisim, açık adres ve TC kimlik numaranızı ekleyerek him@izmir.bel.tr adresine gönderiniz.

HİM Başvuru Yazısı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na

İLGİLİ BİRİMLER: Fen İşleri Daire Başkanlığı, Ulaşım Daire Başkanlığı, Trafik Şube Müdürlüğü

KONU: Projelendirilmiş olan Narlıdere-İstihkam Okulu-Güzelbahçe bisiklet yolunun tamamlanması, bu güzergahta

24 Mayıs 2018 akşamı İzmir’in Narlıdere ilçesinde bir otomobil kontrolden çıkarak önce iki bisiklet sürücüsüne daha sonrada yol kenarındaki ağaca çarptı. Kaza sonucu, hurdaya dönen otomobilin içerisindeki 19 yaşındaki sürücü olay yerinde, 17 yaşındaki bisiklet sürücüsü de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Araç sürücüsü aşırı hız sebebiyle araç hakimiyetini kaybetti ve yolda seyir halinde ilerleyen bisiklet sürücülerine çarptı.

Narlıdere ilçesi Mithatpaşa caddesinde 6 ay önce benzer şekilde yaşanan başka bir kazada bisiklet sürücüsü yaralı olarak kurtulmuştu. Bu mevkide defalarca benzer kazalar meydana gelmiş, yaralanmalı ve ölümlü vakalar yaşanmıştır.

TRAFİKTE BİSİKLET ve YAYA GÜVENLİĞİ’nin sağlanması için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TRAFİK GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİ’ni artırmalarını talep ediyorum. Bu kapsamda;

Şehiriçinde hız sınırlarının düşürülmesi

Bisiklet sürücülerinin ulaşım güzergahı ve bisiklet sporcularının antrenman güzergahı olan Narlıdere ilçesi Mithatpaşa Caddesi, Güzelbahçe Sahil şeridinde ve diğer yollarda hız kesme kasisleri yapılması ve araçların yavaş gitmelerinin sağlanması.

Şehir içinde daha çok mobese kamerası konulması, denetimlerin artırılması, ışıklandırma olmayan yerlerin ışıklandırılmasını talep ediyorum.

Gereğini bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla.