İBB Ulaşım Dairesi Toplantı Notları

İBB Ulaşım Dairesi Toplantı Notları

İzmir’de bisiklet yolları ve altyapısı konusunda devam eden problemlerin çözüme kavuşturulması ve takibi için belediye yetkilileri ile belirli periyotlarda toplantılar ve görüşmeler yapıyoruz. 17 Eylül 2018 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle yaptığımız toplantı notlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1.​Meles deltası – Alsancak Liman geçişi
Geçtiğimiz aylarda BUGEP gönüllüleri, Fen İşleri Altyapı Müdürlüğü ve Ulaşım Dairesi Bisiklet Yaya şefliği ekiplerinin katılımı ile yerinde tespit ve saha çalışması yapılmıştı. Şu anda geçiş yaptığımız mevcut yol bisiklet yolu standartlarına uygun olmadığı için yeniden proje çizilmesi gündeme gelmiştir. Fen İşleri Daire Başlanlığı bu konuda aplikasyon yaparak Ulaşım Daire Başkanlığı’na göndermiştir. Bu konudaki eksikliklerin tamamlanması sonrasında aplikasyona göre proje çalışması yapılacaktır. Fakat bu işlemlerin uzun süre alacağı (1 sene veya daha fazla) öngörüldüğü için tarafımızdan mevcut yol üzerinde düzenleme yapılarak geçişe uygun hale getirilmesi için Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın geçici bir çalışma yapması talep edilmiştir. Bu yola geçici olarak asfalf atılması ve zemindeki çukurların ve bozuklukların giderilmesi için talebimiz tekrar iletilmiştir.
2.​Alsancak Liman – Alsancak Silolar geçişi (metal balkonun Alsancak Silolara kadar uzatılması) :
Haziran ayında TCDD bölge müdür yardımcısı ile BUGEP Gönüllüleri bir ön görüşme yapmıştı. Ardından TCDD Yetkilileri ile İBB Ulaşım Daire Başkanlığı yetkilileri görüşmüştür. TCDD, İBB’nin uygulamak istediği metal balkon geçiş projesini olumlu karşılamıştır. Bu proje için TCDD Bölge Müdürlüğünden onay yazısı beklenmektedir.
3.​ESHOT otobüsleri üzerine yapılacak giydirme ve reklam çalışması :
​“bisikletli ile 1,5 metre mesafe bırak” mesajı taşıyan yazıların ESHOT otobüslerine giydirme ile uygulanması yapılacağı bildirilmişti. Geçtiğimiz 3 ayda bu konuyla ilgili aksiyon alınamamıştır. BUGEP gönüllüleri olarak ESHOT Genel Müdür Yardımcısı’ndan ile randevu alınarak bu konu ve ESHOT otobüslerinin bisikletlilerle karıştığı kazalar konusu tekrar görüşülecektir.
4.​Gündoğdu bisiklet yolu geçişindeki kaldırım taşları ve kilit taşlarının tehlike oluşturması :
Alsancak Kordon Bölgesinin kentsel sit alanında kaldığı ve bu nedenle montaj yapılmasının veya beton atılmasının yasak olduğu bildirilmiştir. Bu konu maalesef aşılamamıştır. Mevzuat engeline takılmaktadır. Yetkililer kısa vadede bu konuda aksiyon alamamaktadır.
Sivil inisiyatif olarak bu alana beton atmak gibi bir eylem veya farklı eylemler yapılabilir.
5.​Yeşildere yolu yan kaldırımların bisiklet yolu haline getirilmesi :
Bisiklet master planı beklemeden kısa vadede yapılabilecek bir çalışmadır. Ulaşım Müdürlüğü Bisiklet ve Yaya Şefliği’nin bu konuyu kısa vadede değerlendireceği tarafımıza bildirilmiştir.


Saygılarımızla…