İzmir şampiyonluk istiyor. Farkında mısınız?

İzmir şampiyonluk istiyor. Farkında mısınız?

Kentlerinde bisiklet ile ulaşımını sağlayan bisiklet kullanıcılarının katettikleri kilometreler ile yarıştığı Avrupa Bisiklet Şampiyonası 2017 (European Cycling Challenge) 1 Mayıs’ta başladı.

 

İlk kez 2016 yılında yarışmaya İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak katılan İzmir kenti, geçen sene yarışmayı 17. sırada tamamlamıştı. Bu seneki yarışmaya kendi aralarında daha sıkı organize olarak başlayan İzmirli bisiklet kullanıcıları, Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu (BUGEP) altında örgütlenerek tanıtım ve katılım anlamında yarışmaya hızlı bir giriş yaptı. Çeşitli turlar, etkinlikler ve sürüş organizasyonları ile destek veren bisiklet grupplarının da desteği ile ilk iki gün 4. ve 5. sırada yer alan İzmir, daha sonra atak yaparak önce 3. sıraya daha sonra 2. sıraya yerleşti.

Akıllı telefonlara yüklenebilen bir GPS uygulaması sayesinde katedilen kilometrelerin toplamı ile oluşan mesafede, İzmir Büyükşehir Belediyesi şu anda Polonya’nın Gdansk kenti ile şampiyonluk için mücadele veriyor. Geçen seneye göre kilometre bazında günlük %125 lik bir artış gösteren İzmirli bisiklet kullanıcılarının hedefi şampiyonluk.

European Cycling Challenge 31 Mayıs’ta sona eriyor. Şampiyona sonucunda şehirde en çok bisiklet kullanılan rotalardan oluşan bir ısı haritası ortaya çıkıyor. Bu ısı haritası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin en işlek bisiklet kullanım rotalarını tespit etmesinde en önemli veri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda bisiklet kullanım istatistiği de oluşmuş oluyor.

Yarışmaya katılmak için akıllı cep telefonunuz olması yeterli. Özel bisiklete illa ki ihtiyacınız yok çünkü İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet paylaşım hizmeti olan Bisim’den bir bisiklet kiralayarak da yarışmaya katılabilirsiniz. Geniş bilgi için www.eccizmir.com u ziyaret edebilirsiniz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak, Alsancak İskelelesi, Bostanlı Yasemin Cafe yanında kurduğu ECC 2017 çadırlarından bilgi alabilirler.
İzmir şampiyonluk istiyor! Siz de katılın ve destek olun.

 

Haber Kaynağı: http://www.izgazete.net/haber/15547/izmir-sampiyonluk-istiyor-farkinda-misiniz