Karantina Döneminde Bisiklete Ayrılabilecek Yollar

Karantina Döneminde Bisiklete Ayrılabilecek Yollar

Merhaba,

Korona virüs döneminde sosyal izolasyonu en iyi sağlayan ulaşım aracı bisiklettir. Karantina günlerinde azalan trafikte caddeler ve sokaklarda düzenleme yapılabilir. Yapılan bu düzenleme ile şehirlerdeki vatandaşlar en uygun ulaşım biçimi olan “bisikletli ulaşıma” yönlendirilir.
İzmir’de hangi sokağın veya caddenin bir şeridi bisiklet ulaşımına ayrılabilir? Bu konuda hazırladığımız anketimizi doldurur musunuz.

Anket sonuçları İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Valiliği ile paylaşılacak ve gerekli düzenlemelerin yapılması talep edilecektir.

ANKET FORMU

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScabnTdU6liq9rJEAlP2xjNpnCCgADgoJb-T1OeOPV4rdC0xw/viewform

Dünya Sağlık Örgütü, ulaşım için yüyüyüş ve bisiklet kullanımını tavsiye ediyor.

Berlin’de araçlardan alınan bir şerit, bisiklet kullanıcılarına tahsis ediliyor.
Brüksel: Yayalaştırılmış bölgeleri genişletirken, motorlu taşıt hız limitini 20km/s düşürerek yaya ve bisikletlilerin güvenliği sağlamayı hedefliyor.
Milano: Acil durum bisiklet yolları ağı bu hafta itibariyle hayata geçiyor. Kaldırımları genişletme çalışmaları başladı.Uzun mesafelerde ulaşım amaçlı kullanmak üzere ebike satın alımlarında vergi indirimi sağlanacak.
Bogota: Otomobilsiz pazar günlerinde kullanılan trafiğe kapalı yolların tamamı süresiz olarak bisikletli ve yaya ulaşımına ayrıldı.
Tahran: Yollar bisikletliler için düzenlenmeye başladı.