Kruševac, Karditsa, Brüksel ve Pontevedra Avrupa sürdürülebilir hareketlilik ödüllerini kazandı. Ordu finale kaldı…

Kruševac, Karditsa, Brüksel ve Pontevedra Avrupa sürdürülebilir hareketlilik ödüllerini kazandı. Ordu finale kaldı…

18 Mayıs 2020

Avrupa Komisyonu dört sürdürülebilir mobilite ödülünü açıkladı.

AB Kentsel Yol Güvenliği finalistleri arasında Türkiye’den Ordu ili yarıştı.

Kruševac (Sırbistan), EUROPEANMOBILITYWEEK Ödülü 2019’un galibi olarak açıklandı, Karditsa (Yunanistan) daha küçük belediyeler için ödülü aldı. 8. SUMP Ödülü Brüksel Başkent Bölgesi (Belçika) tarafından kazanıldı ve 1. AB Kentsel Yol Güvenliği Ödülü Pontevedra’ya (İspanya) verildi.
 
Ulaştırma Komiseri Adina Vălean şunları söyledi: “İçten tebriklerimi kazanan şehirlere iletmek istiyorum – eylemleriniz, yerel liderlerin şehirlerimizi daha temiz, daha güvenli ve daha sürdürülebilir hale getirmede oynayabilecekleri öncü rolü gösteren güçlü örneklerdir. Umarım bu, sadece mevcut salgının ardından değil, hareketlilik stratejilerini yeniden düşünen kasabalar ve şehirler için ilham kaynağı olabilir. ”
 
Kruševac, Sırbistan – Büyük belediyeler için EUROPEANMOBILITYWEEK Ödülü 2019’u kazandı.
Sırp Kruševac kenti, güçlü vatandaş katılımı ve yerel yönetimin siyasi desteği ile desteklenen geniş faaliyet yelpazesi ile jüriyi etkiledi. Belediye başkanı bile ‘bu yürüyüşte yürüdü’, bu yılki hareketlilik mesajının yayılmasına yardımcı olmak için yürüyerek çalışmaya başladı. EUROPEANMOBILITYWEEK 2019 sırasında, şehir sokakları sadece merkezde değil – yayalar tarafından ele geçirilen – aynı zamanda insanların çeşitli aktiviteler düzenlediği banliyölerde otomobilsiz yeni bir hayat patlaması yaşadı. Şehrin yüzü de yeni bisiklet yolları, yürüyüş yolları, halka açık meydanlar, şehir parkları, banklar ve hatta salıncaklarla değiştirildi.
 
Diğer finalistler Resmo (Yunanistan) ve Wrocław (Polonya).
 
Karditsa, Yunanistan – Küçük belediyeler için EUROPEANMOBILITYWEEK Ödülü 2019’u kazandı
Karditsa, sürdürülebilir hareketliliği desteklemek için promosyon malzemeleri ve ortaklıklar kullanarak jüriyi etkiledi. EUROPEANMOBILITYWEEK 2019 sırasında, şehir okullar, müzik akademileri, devlet daireleri, polis, itfaiye, sivil toplum örgütleri ve işletmeler de dahil olmak üzere düzinelerce organizasyonla ortaklık kurdu ve bunların hepsi hareketli bir kutlama haftasına katılmaya davet edildi. Diğer inisiyatifler arasında sürdürülebilir hareketlilik önlemleri sunan şirketler için finansal faydalar ve bisikletle ya da yürüyerek işe başlayan çalışanlar için işten ayrılan günler – güvenli yürüyüş ve bisiklete binmenin sağlık ve refahın ötesinde nedenlerle çekici olduğunu göstermek için.
 
Diğer finalistler Alfândega da Fé (Portekiz) ve Paide (Estonya).
 
Brüksel Başkent Bölgesi, Belçika – 8. Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlaması Ödülü (SUMP)
Brüksel Başkent Bölgesi, 2030 yılına kadar sıfır trafik kazası geçiren, araç kullanımını kısıtlayan, 2021 yılına kadar saatte 30 kilometreye indiren ve yaya alanlarının sayısını artıran açık ve iddialı sürdürülebilir hareketlilik hedefleri belirlemiştir. Jüri, şehri bir ‘ekosistem’ olarak gören bu hedeflere ulaşma yaklaşımından özellikle etkilendi. Şehrin başarıları, güçlü paydaş erişimi, etkileyici vatandaş katılımı ve yenilikçi bir kentsel planlama konsepti olan “süper blokların” uygulanması ile desteklenmektedir.
 
Diğer finalistler Kaunas (Litvanya) ve Wrocław (Polonya).
 
Pontevedra, İspanya – ilk AB Kentsel Yol Güvenliği Ödülü’nü kazandı
Pontevedra, şehirdeki yol ölümlerini 1999’dan beri sürekli olarak azalttı ve 2011 ile 2018 arasında sıfır yol ölümüne etkileyici bir şekilde ulaştı. Bir dizi önlem, güvenlik ve sürdürülebilirliğin el ele gitmesini sağlıyor. Şehir, hangi politikaların etkili ve hangilerinin güncellenmesi gerektiğini belirlemek için açık ve dikkatli bir izleme stratejisi kullandı; bu da yürüyüş ve bisiklet gibi aktif hareketliliğin artmasına neden oldu: Pontevedra’da 6-12 yaş arası çocukların% 80’i okula yürüyor . Jüri Pontevedra’nın hız sınırlarını 10-30 km / s’ye düşürmek ve yayalar için çekici olan daha fazla kamusal alan yaratmak da dahil olmak üzere geniş bir dizi tedbiri kullanmasından etkilendi.

Diğer finalistler Jaworzno (Polonya) ve Ordu (Türkiye).

Kaynak: https://mobilityweek.eu/news/?c=search&uid=8RgzIEWo