Toplantı Notları – İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Bisiklet Toplulukları Toplantısı

Toplantı Notları – İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Bisiklet Toplulukları Toplantısı

Sevgili BUGEP Gönüllüleri ve Bisikletsever Dostlarımız,

9 Ağustos 2017, Çarşamba günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu ile yaptığımız toplantının önemli başlıklarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

TOPLANTI NEDEN YAPILDI?

Bildiğiniz gibi Mayıs ayında ECC-2017 Avrupa Bisiklet Mücadelesi’ne katıldık ve İzmirli bisikletseverlerin müthiş enerjisi ve desteği ile şehrimiz birinci oldu. Büyükşehir Belediyesinin verdiği teknik desteğin yanında broşür ve afişler hazırlayarak, canlı yayınlar yaparak ve hediye kampanyası düzenleyerek katılımcı sayısını artırmak için yoğun bir mesai harcadık. ECC-2017’de İzmir’in birinci olması övgüyle ve gururla karşılandı, gazetelere ve televizyonlara haber oldu. ECC-2017 yarışmasına resmi başvuru İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığı için yarışma sonrasında bütün bisikletlilerin katılacağı bir kutlama yapılmasını talep ettik. Bu kutlama partisinin bisiklet camiası ve yerel yönetimin birlikteliğini güçlendireceğini ve bu birliktelik sayesinde bisiklet kazanımlarının daha hızlı olacağını ifade ettik. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı kutlama partisi gerçekleştirilemedi.

Bu durumda; “İzmir’de Bisikletli Ulaşım” konulu  Belediye başkanı ve bürokratları ile bir araya gelebileceğimiz toplantı talebimizi ilettik. Bu toplantı talebimiz için bize 9 Ağustos 2017 tarihinde kahvaltı organizasyonu ile toplantı yapılacağı şeklinde geri dönüş oldu ve aşağıda konu başlıklarını özetlediğimiz toplantı gerçekleştirildi.

Çarşamba günü yapılan toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr.Buğra GÖKÇE, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı  Kader SERTPOYRAZ, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Müdürü Mert YAYGEL, İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü REŞAT YÖRÜK, İzmir Büyükşehir Belediyesi Protokol Müdürü  Pınar KAVASOĞLU,  İzmir Büyükşehir Belediyesi  Bisiklet ve yaya şefliğinden Özlem TAŞKIN ERTEN, Demet Burçin GEZGİN, Ezgi BENTÜRK katıldı.

TOPLANTIDA ÖNE ÇIKAN KONULAR

1.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Mayıs ayı boyunca gece gündüz demeden İzmir’de pedal çeviren ve kilometre kateden tüm bisikletlilere ECC-2017 şampiyonluğu için teşekkür etti.

2.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ekibine ECC-2017 mücadelesine İzmir olarak katılımın sağlanması ve yarışma sırasındaki destekleri için teşekkür edildi.

3.Bir proje dosyası olarak hazırlanan “bisikletli ulaşımda uygulama örnekleri” yetkililere sunuldu ve taleplerimiz iletildi.

4.Başkan ve ekibi geçtiğimiz yıllarda projelendirilen Bornova Yüzbaşı İbrahım Hakkı Caddesi ve Karşıyaka Girne Caddesi bisiklet yolu yapımının yıl sonuna kadar bitirileceğini bildirdi.

5.”İzmir’i adım adım bisiklet kenti” haline getirmek için geçmişte projelendirilen yolların tamamlanacağını, yeni projelerin yapıldığını, yeni paylaşımlı yollar yapılacağı bildirildi. “Bisiklet Şehrine” doğru adımlarımızı atarken eğitim ve bilgilendirmenin önemine değinildi. Bisiklet kullanıcılarının trafikteki muhataplarının bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için çaılışmalar yapılması ve kampanya düzenlenmesi dile getirildi.

6.Toplumdaki farkındalığı artırmak için kamu spotu niteliğinde videolar hazırlanarak ekranlardan paylaşılacağı, yine farkındalığı artırmak için “yolu paylaş” gibi uyarıların ekranlarda ve tabelalarda olacağı bildirildi.

7.HİM üzerinden yapılacak şikayetlerimizin çok hızlı değerlendirilip çare bulunacağı bildirildi.

8.Söz alan diğer konuşmacılar aşağıdaki konularda önerilerini ilettiler.

 

Karşıyaka Bisiklet Derneği – Erol Hülagü

Trafiği oluşturan yaya, bisiklet, motorsiklet, araba, kamyon ve diğer araçlar arasındaki önceliğin tekrar tekrar anlatılması ve bu önceliğin korunması için önlemler alınması gerektiği aktarıldı.

İşe gitmek için vapuru tercih eden bisiklet kullanıcılarına sabah 07:00 – 09:00 akşam 17:00 – 19:00 saatlerinde ücretsiz ulaşım imkanı sağlanması talep edildi.

Güvenli ve kaliteli bisiklet park alanları yapılması. İskele, metro, otobüs duraklarında “kadrodan kilitlebilen” bağlama yerleri ve tüm alanın bariyer ile kapatılması, sadece bisiklet sahiplerinin özel kart ile gireceği sistem yapılması gerektiği söylendi.

Karşıyaka yer altı otoparkı ve Konak çok katlı otoparkta bisiklet alanı yapılarak Karşıyaka ve Konak merkezlerine gelişin özendirilmesi gerektiği aktarıldı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu – Sema Gür

Metro ve İzban’ı kullanan bisiklet kullanıcıların karşılaştıkları zorluklar sebebiyle asansör kullanımının serbest bırakılması istendi. Bu talep başkan tarafından kabul edilmedi. Yürüyen merdivenlerde ve asansörde metroyu kullanan diğer vatandaşlar ile bisikletliler arasında problemler çıkacağı ve bunun önüne geçilemeyeceği aktarıldı. Beton merdivenlerin yanına standarda uygun bisiklet rampası yapılması için talimat verildi. Bir süre önce yapılan sarı renkli metal rampaların kullanışlı olmadığı dile getirildi. Bu konunun incelenmesi ve kullanışlı hale getirilmesi için talimat verildi.

Ege Pedal Bisiklet Spor Kulübü – Yusuf Hitit

Büyükşehir Spor Kulübü bünyesinde bisiklet branşının açılması ve bu branşta sporcular yetiştirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiği aktarıldı.

Sorusu olan diğer arkadaşlarımız soru ve önerilini dile getirdiler.

SONUÇ OLARAK

Belediye yetkililerinin toplantıda dile getirdiği konuların takipçisiyiz. Verilen sözler ve zamanlamalarda gecikme veya oyalama olması durumunda sivil toplumun sesi olmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

 

BUGEP Gönüllü Ekibi

Cengiz ERTEN

Hüseyin TEKELİ

Mustafa KARAKUŞ

Olcay ORMANKIRAN

Salih AKBABA

Sami DUMAN

Tanzer KANTIK

Tolga UŞAKLI

 

TOPLANTIDA İLETİLEN PROJE DOSYASI