Ulusal Bisiklet Stratejilerine sahip ülkeler arasında “Türkiye” YOK

Ulusal Bisiklet Stratejilerine sahip ülkeler arasında “Türkiye” YOK

Ulusal Bisiklet Stratejilerine sahip ülkeler arasında “Türkiye” YOK

ECF’nin “Ulusal bisiklet stratejilerinin durumu (2023)” raporunun üçüncü baskısı yayınlandı.


ECF “Ulusal bisiklet stratejilerinin durumu (2023)” raporunun 3. baskısını yayınladı. Mayıs 2021’de Bisiklet Teşviki için Pan-Avrupa Master Planının kabul edilmesinin ardından ECF raporu, pan-Avrupa bölgesindeki 54 ülkenin Master Planın temel tavsiyelerinden birini nasıl uyguladığını izliyor: “Ulusal bir bisiklet geliştirme ve uygulama ulusal bisiklet planıyla desteklenen bir politikadır”.

Bu 2023 edisyonuyla birlikte, mevcut ulusal bisiklet stratejisine sahip ülkeler listesine dört ülke daha eklendi: Beyaz Rusya, Hırvatistan, Macaristan ve İsrail. Üç ülke daha ulusal bisiklet stratejisine benzer politikaları benimsedi: İrlanda, Lihtenştayn ve İsviçre.

  • Bu raporun kapsadığı 54 Avrupa ülkesinden:
  • Şu anda 14 ülkenin ulusal bir bisiklet stratejisi var.
  • Yedi ülkenin ulusal bisiklet stratejisine benzer bir stratejisi var.
  • Dört ülkenin ulusal bir bisiklet stratejisi vardı ancak geçerliliği sona erdi ve güncellenmesi gerekiyor.
  • Sekiz ülkede ilk ulusal bisiklet stratejisi geliştirilme aşamasındadır.
  • 21 ülkede yukarıdakilerin hiçbiri geçerli değildir; ulusal bir bisiklet stratejisi/benzer belge ne mevcut ne de geliştirilme aşamasındadır.

 

Ulusal bisiklet stratejilerinin benimsenmesi ve uygulanması hâlâ ana akım olarak kabul edilemese de, 2021’den bu yana kayda değer bir artış görülüyor.

Batı Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya, ulusal bisiklet stratejilerinin bulunmadığı bölge olmaya devam ediyor.

Müdahaleler ve yatırımlar

Belirlenen 21 strateji arasında altyapıya (21), karayolu güvenliğine (17), intermodality (16) ve trafik kanunları/otoyol kanunlarına (16) yönelik müdahaleler en popüler olanlar arasında yer alıyor. Diğer spektrumda ise bisiklet hırsızlığı yalnızca dört stratejiyle ele alındı.

Merkezi hükümetin bisiklete binme ve aktif hareketlilik yatırımları açısından (belki de en önemli gösterge) İrlanda kişi başına yıllık yaklaşık 72 Avro yatırımla en büyük yatırımcı olurken, onu Lüksemburg (52 Avro) ve Belçika’nın Flanders bölgesi (48 Avro) takip ediyor. ), İskoçya (40 €) ve Slovenya (23 €). Raporda yer alan 22 ülkede yıllık merkezi hükümet yatırımları kişi başına 10 Euro’nun altında.

 

Kaynak: ECF
https://ecf.com/news-and-events/news/national-cycling-strategies-gain-popularity-europe-they-are-not-yet-mainstream